חיפוש

הילד מגמגם? 3 דרכים לשיפור הביטחון העצמי והגמגום בלי קלינאית תקשורת

המילה גמגום יכולה להעלות תמונות חזקות של ילד ביישן ונבוך שכותב דברים בצורה מגושמת והולך לאיבוד במחשבותיו שלו. אבל מה אם הגמגום הזה הוא למעשה רק תגובה נורמלית ללחץ? במקום להעיד על איזו מחלה איומה או ילדות בעייתית, זה למעשה טבעי – ובריא. ילדים שמגמגמים הם בדיוק כמו כל אחד אחר, רק מנסים להבין איך לעבור בצורה חלקה למשפטים ולצאת מהם מבלי להסתבך. 

 

מה זה גמגום?

גמגום הוא סימן לכך שילדכם עדיין לא לגמרי מוכן להתחיל לדבר. ייתכן שיש עיכוב בדיבור, אבל זה בדרך כלל רק אומר שילדכם מתקשה להתחיל. גמגום אינו בעיה עם מילים – זה רק צורת ביטוי בדיבור של מישהו שצריך מעט תשומת לב. גמגום פירושו שילדכם נאבק להשלים תנועות פשוטות וליצור משפטים חזקים ועקביים. זה יכול גם להצביע על כך שהוא מתמודד עם בעיה עם כישורי הקריאה שלו, פיתוח אוצר המילים או תחומי תקשורת אחרים.

 

מה גורם לגמגום?

גמגום עשוי להתפתח כאשר ילדכם צעיר מאוד, בתקופה בה הוא נאבק להשתחרר מסביבה שאומרת לו שאין לו את הכישורים לתקשר. אם ילדכם חווה גמגום בגיל צעיר, ישנן סיבות רבות. כמה סיבות נפוצות כוללות לחץ נפשי, עיכוב ביכולות קריאה ותקשורת וכל מחלת נפש שמפריעה לייצור דיבור תקין עלולה לגרום לגמגום.

 

דרכים לשיפור ביטחון עצמי וגמגום בילדכם

  • סדנת דיבייט

אם אתם שואלים את עצמכם "מה זה דיבייט בכלל?" הנה לכם התשובה. סדנאות דיבייט לילדים מאפשרות להם לבנות שיח ודיון עם אנשים אחרים. הסדנה עובדת על פיתוח רעיונות וטיעונים, הסתכלות על הצד השני והטיעונים שיכול להציג ובסופו של דבר יצירת דיון מכבד בו כל צד זוכה להציג את טענותיו בצורה הטובה ביותר. הסדנה מאפשרת עבודה על יכולת ההתבטאות ובנייה של ביטחון בהצגת טענה אל מול אנשים אחרים, מה שיכול לעזור בהתגברות על גמגום.

 

  • סדנת מנהיגות

סדנת מנהיגות מאפשרת שיפור יכולת הנהגה של קבוצה – כלומר שיפור עמידה מול קהל, אמירת דעות והבעתן בצורה חזקה ועניינית וסחיפה של ילדים אחריך. אלה יכולות מעולות לפיתוח אצל כל ילד, ובמיוחד אצל ילד שסובל מקושי בביטחון עצמי או מגמגום. זה נותן לו כלים חשובים שמחזקים אותו אל מול אנשים ונותנים לו יכולת התמודדות.

 

  • השתתפות בפעילויות קבוצתיות שונות

השתתפות בפעילויות שונות יחד עם עוד ילדים ולמידה של עבודת צוות אמנם לא מלמדות יכולת התמודדות ישירה עם הגמגום והמחסור בביטחון, אך כן עוזרות לילד לבנות לעצמו בסיס חיובי מסביבו של ילדים נוספים איתם צריך לדבר כדי לבצע פעולות, להקשיב ולקבל הקשבה בחזרה. זה יכול להוביל גם לפיתוח יכולות תקשורת טובות יותר וגם לחיזוק הביטחון שבדיבור.

 

סיכום

גמגום היא בעיה נפוצה שעלולה לגרום לחרדה ומתח רב בחיי הילד שלך, לכן חשוב לדעת לפנות לטיפול כזה או אחר, גם ללא פניה לקלינאית תקשורת. בשביל לטפל בזה קודם כל צריך לאבחן את הגמגום אצל הילד, ומשם חשוב להיות פתוח לפתרונות חיוביים ומועילים שכאלה לחיזוק יכולת התקשורת ותחושת הביטחון העצמי של הילד.

יֶלֶד

אולי יעניין אותך גם

3 רעיונות מקוריים למתנות
כללי
3 רעיונות מקוריים למתנות

אין דרך משמחת יותר להביע אהבה, הערכה וכבוד  לאנשים האהובים שלנו כמו הענקת מתנה מושקעת. עם זאת, לעתים קרובות אנו נתקלים באתגר של בחירה והתאמת מתנה מקורית שתהיה גם משמעותית וגם פרקטית עבור האדם אותו אנחנו רוצים לפנק

קרא עוד »
5 מתנות לגננת של הילד
כללי
5 מתנות לגננת של הילד

סוף שנת הלימודים מתקרב בצעדי ענק, וזה הזמן המושלם להודות לגננת המסורה ששמרה על ילדכם לאורך השנה, טיפחה אותו במסירות וחינכה אותו באהבה. בחירת מתנה

קרא עוד »